Jarmarki Świąteczne w Czechach – Ołomuniec i Brno

Jarmarki Świąteczne w Czechach – Ołomuniec i Brno

Ostatnio w coraz większej ilości miast pojawiają się przepiękne jarmarki świąteczne. Moim zdaniem to świetny pretekst, żeby ruszyć na wycieczkę tematyczną. Jarmarki świąteczne w różnych miastach w Polsce, a może i za granicą?

Czechy są tak blisko Polski, że warto ruszyć na wycieczkę po jarmarkach świątecznych w Czechach. Włączyć świąteczną muzykę, nałożyć świąteczny obciachowy sweter i ruszyć na jarmarki!

Przy okazji to świetne okazja na poznanie nowego miasta. Nie ma nic piękniejszego niż powolne zwiedzanie z kubkiem aromatycznego świątecznego grzańca i dźwiękach kolęd. A w Czechach jest co zobaczyć!

Jarmarki świąteczne w Czechach zaczynają się już od listopada i trwają aż do stycznia. Najbardziej rozsławionym jest oczywiście jarmark świąteczny w Pradze, ale Czechy to nie tylko Praga! Dzisiaj zabiorę Was na wycieczkę po jarmarkach świątecznych w Ołomuńcu i Brnie. Miasteczka mniej znane, ale wyjątkowo urokliwe i nie zadeptane przez turystów. W nich można poczuć prawdziwą magię Świąt i razem z mieszkańcami ruszyć na świąteczne jarmarki.

Włącznie świąteczne hity, zaparzcie aromatyczną herbatę ( albo wino! ) i ruszamy!

jarmarki świąteczne w Czechach

Ołomuniec

Ołomuniec jest jednym z najbardziej uroczych miasteczek na Morawach. Nazwałabym go małą Pragą. Ołomuniec jest historyczną stolicą czeskich Moraw a Stare Miasto jest drugim, po centrum Pragi, największym zespołem zabytkowym w Czechach. . Mnie osobiście bardzo przypadł do gustu i  przypominał mój rodzinny Lublin. Od razu poczułam się jak w domu. Rynek pełen jest krętych, brukowanych uliczek, w których najlepiej jest się po prostu zgubić. Miasteczko znane jest z zabytkowych kamieniczek, w których znajdują się czeskie uniwersytety i mnóstwo zabytkowych kościołów. Przy okazji jarmarków zajrzyjcie koniecznie do Katedry  Świętego Wacława – robi ogromne wrażenie!

jarmarki świąteczne w Czechach
Katedra Świętego Wacława Ołoumiec

Ołomuniec znany jest również jako miast fontann. 

W tym małym miasteczku znajduje się ich ponad 25 ! Warto ruszyć na wycieczkę po Ołomuńcu w poszukiwaniu wszystkich fontann. Na samej starówce znajdziemy fontanny – Herkulesa, Cezara, Jowisza, Trytonów, Merkurego i Neptuna – przedstawiają motywy z mitologii antycznej. Nie bez powodu rynek został wpisany na listę UNESCO. Znajdziemy też bardziej nowoczesne fontanny jak np. ta z żółwiem czy delfinem.

Podczas jarmarków świątecznych na Rynku w Ołomuńcu pomiędzy fontannami rozmieszczone są świąteczne stragany. Wrażenie robi Rynek Górny, a na nim najbardziej znany obiekt – Kolumna Trójcy Przenajświętszej – wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Słynna kolumna mierzy 35 m wysokości i ozdobiona jest wieloma rzeźbami znanego czeskiego artysty Ondreja Zahnera.

jarmarki świąteczne w Czechach

Jarmark Świąteczny w Ołomuniec

Okres Świąt to świetny czas na odwiedzenie Ołomuńca. Miasteczko ożywa i wypełnione jest duchem Świąt. Główny rynek jeden wielki jarmark świąteczny, a budki rozsiane są malowniczo pomiędzy zabytkowymi fontannami.

jarmarki świąteczne w Czechach

jarmarki świąteczne w Czechach
W Ołomuńcu nawet tramwaje są świąteczne

Na świątecznym jarmarku w Ołomuńcu znajdziemy oczywiście świąteczne dekoracje, mnóstwo bombek , wyroby z wełny, ale przede wszystkim pyszności! Czesi uwielbiają świętować, a każde święto wiąże się z obfitym ucztowaniem. Na jarmarku świątecznym nie może zabraknąć takich pyszności jak smażone sery, fragali – rodzaj kołacza na Wołoszczyźnie Morawskiej, dań z ostrą papryką i grzanego wina!

jarmarki świąteczne w Czechach

Na jarmarkach świątecznych w Czechach  znajdziemy dosłownie morze różnych trunków.

Od miodu pitnego, po groźnie brzmiący Turbomošt

( coś w rodzaju cydru, ale dużo dużo mocniejsze ), aż po magiczną miksturę – puncz. W skład wchodzi grzane wino, do wyboru Śliwowica lub Beherowka, owoce, goździki i pewien magiczny składnik, którego nawet po kilku kubkach nikt nie chciał nam zdradzić…. 😉

jarmarki świąteczne w Czechach

Największą furorę robi oczywiście świąteczna karuzela. Bilet kosztuje tyle samo co kubeczek wina, więc wybór jest trudny… 😉

jarmarki świąteczne w Czechach

Jeżeli chodzi o ceny w Czechach to są podobne jak w Polsce. Kubeczek wina czy jazda na karuzeli do koszt 50 koron czyli ok. 8 zł. Bez problemu można pozwolić sobie na to i na to, szczególnie po kilku kubeczkach  Turbomoštu … 😉

Jeżeli zmarznięcie i nabierzecie ochoty na coś konkretnego w okolicach Rynku znajduje się świetna restauracja z typowo czeską kuchnią. Zajrzyjcie do MORGAN’S na knedliczki czy czeski szaszłyki i kufel piwa.

jarmarki świąteczne w Czechach

Jarmarki świąteczne – Brno

Brno

Brno to drugie co do wielkości miasto w Czechach, stolica Moraw. Miasto kultury, miejsce w których tradycja łączy się nowoczesnością. Wspaniałe zabytki, urokliwe uliczki  i aż cztery jarmarki świąteczne! Brno ma tyle do zaoferowanie, że na pewno chciałabym o nim przygotować oddzielny wpis.

A tymczasem zobaczcie jak wyglądają jarmarki świąteczne w stolicy Moraw!

Brno jarmark świąteczny

Jarmark świąteczny w Brnie to święto całego miasta!

Nawet w ciągu tygodnia miasto żyje. Jarmarki świąteczne wypełniają się mieszkańcami.

Do wyboru mamy aż cztery jarmarki świąteczne. Każdy oddalony od siebie dosłownie o kilka minut na piechotę. Najlepszym pomysłem jest spokojny spacer z jednego jarmarku do drugiego, korzystanie z dobrodziejstw każdego i świętowanie!

Każdy czterech jarmarków świątecznych w Brnie oferuje co innego. Do wyboru mamy koncerty muzyczne, kolędowanie, szopki, diabelski młyn, jarmarki z rękodziełem i oczywiście świątecznymi specjałami.

Moramoravské Náměsti czyli Moravian Square

Nie mogliśmy się oprzeć. Najpierw udaliśmy się na plac Moramoravské Náměsti. Przyciągnęło nas tu wielkie świecące koło. Mimo, że nie wybiła jeszcze 12 w południe wzięliśmy po kubeczki Turbomostu i ruszyliśmy na diabelski młyn!

Brno jarmark świąteczny

Na Moravian square znajdziemy dużo atrakcji na dzieci, ocieplane namioty,w  których możemy kupić coś do jedzenia i prezenty dla najbliższych.

Zaraz obok placu znajdziemy pięknie oświetlone lodowisko. Jeżeli chcemy skusić się na jazdę na łyżwach na miejscu znajduje się wypożyczalnia. Jeżdżąc można podziwiać pomnik o nazwie Odwaga. Przedstawia postać Jodoka z Moraw, siedzącego na koniu.

Brno jarmark świąteczny

jarmarki świąteczne w Czechach

Vegetable market

Parę minut dalej znajdziemy się na Vegetable Market. Ten zdecydowanie został moim ulubionym. Być może z powodu dużej ilości ponczu, które tu wypiliśmy, ale przede wszystkim za bardzo kameralną, świąteczną atmosferę. Wśród pomników i zabytkowych kamieniczek znajdziemy głównie stragany z jedzeniem i rękodziełem. Możemy posłuchać kolędników, a dzieci pojeździć na świątecznej karuzeli.

Brno jarmark świąteczny

Piękny widok na Vegetable Market rozpościera się z centrum handlowego znajdującego się w pobliżu. Warto po prostu wjechać windą na taras widokowy.

Na kolejnych dwóch rynkach w Brnie odbywają się głównie świąteczne koncerty i przedstawienia.

Trunki na jarmarkach świątecznych

Żaden świąteczny jarmark nie obejdzie się bez grzanego wina. Brno jako pierwsze wprowadziło kaucję na świąteczne kubki. Przy zakupie ponczu płacimy 50 koron za świąteczny kubeczek. Świetny pomysł! Dzięki temu jarmarki świąteczne nie toną w śmieciach. Do tego kubeczek jest po prostu piękny! Znam takich, którzy zrezygnowali z kaucji wzięli go na pamiątkę do domu… 😉

Kto przynosi prezenty w Czechach?

Co ciekawe prezentów w Czechach nie przynosi wcale Święty Mikołaj. Nie jest to też żaden Gwiazdor czy Dziadek Mróz… W Czechach dzieci wypatrują prezentów od małego Jezuska. Piszą do niego listy,a figurki Dzieciątka Jezus można znaleźć dosłownie wszędzie. Na kartkach, w restauracjach czy ….świątecznych kubkach.

Jarmarki świąteczne w Czechacj zupełnie mnie zauroczyły!

Moim zdanie wybierając się na jarmarki świąteczne w Czechach warto odwiedzić od razu kilka miejsc. My odwiedziliśmy jarmarki świąteczne w Ołomuńcu, spędziliśmy przedpołudnie w Litomyślu i cały dzień w Brnie.

O Brnie na pewno opowiem Wam niedługo trochę więcej!

Jak Wam się podobały jarmarki świąteczne w Czechach?

A może macie swoje ulubione jarmarki, które odwiedzacie co rok :)?

 

Ściskam Wam mocno

Karolina

Ahoj!1 thought on “Jarmarki Świąteczne w Czechach – Ołomuniec i Brno”

  • Uwielbiam jarmarki! 🙂 Żal, że do kolejnych świąt zostało jeszcze tyle czasu….

Leave a Reply