Gdzie spać w Brnie? / Nocleg w Bunkrze – Hit czy Kit?

Gdzie spać w Brnie? / Nocleg w Bunkrze – Hit czy Kit?

Wybierasz się do Czech i szukasz ciekawego noclegu w Brnie?

A gdyby tak spędzić noc w Brnie w historycznym bunkrze….

Jedyny w swoim rodzaju, wyjątkowy, a jednak trochę mroczny i przerażający! Ten nocleg w Brnie wzbudził wiele kontrowersji. Kilka metrów pod ziemią, polowe warunki, w piwnicznym powietrzu czuć powiew historii. Klimat trochę „creepy”, ale dla mnie prawdziwa bomba!

Podczas wyjazdu do Brna tylko zwiedziliśmy bunkier, ale jak przyjadę drugi raz, będzie to nocleg numer jeden na mojej liście!

 A Wy zasnęlibyście w takiej celi?

Bunkier Brno nocleg

Jeżeli lubicie wyjątkowe noclegi i militarne klimaty – polecam! A jak nie jesteście na to gotowi zapraszam na zwiedzanie wojennego bunkra w Brnie!

Tego obiektu w Brnie nie można przegapić!

BUNKIER  czyli Schron 10 – Z

Bunkier jest położony praktycznie w samym centrum Brna .

Całe Brno jest bardzo przyjemne do zwiedzania. Samo przejście Starówki Brna wszerz zajmuje ok 10 min, wzdłuż podobnie. Oczywiście na zwiedzanie przeznaczmy znacznie więcej czasu – w Brnie będzie co zobaczyć 🙂

Praktycznie wszystkie atrakcje w Brnie znajdują się w samym centrum. Nocując w centrum Brna ( np. w bunkrze 🙂 ! ) mamy wszystkie atrakcje w zasięgu nóg. Bunkier 10-Z znajduje się kilka minut od serca Brna ( 300 metrów od głównego rynku ).

Najłatwiej do niego trafić wypatrując słynnego zamku Špilberk.  Bunkier znajduje się we wzgórzu, na którym piętrzy się zamek.

Tak, nocleg w bunkrze jest na pewno specyficzny i lepiej zastanowić się dwa raz czy nie zaskoczy nas atak paniki. W naszym hotelu słyszeliśmy historię o turyście z Chin, który w środku nocy prosił o pokój w hotelu bo nie mógł wytrzyma w bunkrze 😉 . W razie czego podrzucam też namiar na hotel znajdujący się praktycznie na przeciwko bunkra 😀 –  International Hotel Brno

Bunkier Brno nocleg

Uważam jednak, ze nocleg jest wyjątkowy, a jeżeli nie jesteście gotowi na spartańskie warunki ruszmy na wycieczkę po  krętych uliczkach bunkra i ruszmy potem na wycieczkę po Brnie!

Zwiedzanie organizowane jest codziennie oprócz poniedziałków

w godzinach 11.30 – 18.15

Cena: 150 Kč ( studenci 100 Kč, dzieci do 6 r. ż.  bezpłatnie)

W przypadku  ataku nuklearnego wejście do bunkra jest bezpłatne.

Aktualne godziny otwarcia na stronie bunkra 10-Z

Bunkier Brno nocleg

Krótka historia bunkra w Brnie

Bunkier w Brnie został wybudowany jako schron przeciwlotniczy. Budowa bunkra była wtedy dosyć spartańska. W znajdującej się we wzgórzu „dziurze” nie było żadnych udogodnień – w tym wentylacji, w związku z tym bunkier umożliwiał tylko krótkie, awaryjne schronienie przed bombardowaniem.

W 1938 roku Niemcy zajęli Czechosłowację, z uwagi na rozwinięty przesył zbrojeniowy. Skoda produkowała wtedy m. in czołgi i działa przeciwpancerne. W latach 43-44  zaczęło się masowe bombardowane Niemiec, w związku z tym duża część produkcji militarnej przeniesiona została do Czechosłowacji. Brno również było ważnym ośrodkiem produkcji zbrojeniowej, w związku  z tym stało się jednym z  celów bombardowań.

W czasach zimnej wojny bunkier  został przekształcony jak schron przeciwatomowy dla najważniejszych osób w państwie. Zapewniono w nim wentylację, generatory prądu i zapasy wody.

Docelowo mógł pomieścić 500 osób.

Zupełnie niedawno bunkier w Brnie udostępniono dla zwiedzających.

Bunkier Brno nocleg

Bunkier w Brnie zwiedzanie

Do bunkra wchodzimy z przewodnikiem ubranym w wojskowy płaszcz. Zwiedzający również mają możliwość skorzystania z przebrania. Przydatne szczególnie w lecie, gdyż wewnątrz bunkra temperatura wynosi z reguły tylko kilkanaście stopni. Jeżeli ktoś ma ochotę na nakrycie głowy – przy wejściu do bunkra są również dostępne maski przeciwgazowe … 😉

 

Bunkier Brno nocleg Bunkier Brno nocleg

Zaczynamy spacer po plątaninie korytarzy. Bez przewodnika można się tu naprawdę zgubić. Ja szybko tracę orientację. Czuję się trochę jak w escape roomie! To też jest możliwe – w bunkrze jest możliwość skorzystania z prawdziwego escape roomu. Z tego co się orientuję instrukcja jak z niego wyjść jest tylko w po czesku, więc wejście jest na własną odpowiedzialność 😉

Zwiedzamy po kolei pomieszczenia w bunkrze. Jest tego trochę ! Nie sądziłam, że aż tyle może zmieścić się pod ziemią! Przechodzimy przez labirynt wąskich korytarzy, wchodzimy do różnych pomieszczeń . Znajdziemy tu generatory, zbiorniki z wodą, centralę telefoniczną, pomieszczenia mieszkalne i celę więzienną. Wrażenie robią drzwi w celi więziennej z wyrytymi przez więźniów napisami….

Bunkier Brno nocleg Bunkier Brno nocleg

Bunkier Brno nocleg

Nocleg w bunkrze

Wreszcie przechodzimy do podziemnego noclegu. Ten nocleg w Brnie na pewno zapamiętacie na długo.

Każdy pokój ma zupełnie inny, niepowtarzalny wystój. Odwiedzany przez nas miał dwa polowe łóżka, „toaletkę' czyli wojskowe biurko i fotel….dentystyczny 😀 !

W pokoju w bunkrze znajdziemy też całe wyposażenie niezbędne do ekstrakcji zębów, maści znieczulające i inne  mniej i bardziej  przydatne przyrządy. Jako szkolny stomatolog przyznaję, że przez te lata sprzęt dużo się nie zmienił…. 😉

Bunkier Brno nocleg

Bunkier Brno nocleg

Bunkier Brno nocleg

Na korytarzu znajduje się ogólnodostępna łazienka.

W bunkrze w Brnie znajdziemy też salę idealną na wszelkiego rodzaju imprezy.

Podczas imprez dostępny jest też klimatyczny bar, z oryginalnym sprzętem i szklankami z tamtych czasów. Co powiecie na taką imprezę firmową z noclegiem na piętrowych łóżkach?

Bunkier Brno nocleg Bunkier Brno nocleg Bunkier Brno nocleg

Z bunkra wychodzimy tajnym wyjściem. Stoimy na wzgórzu, grubo po zmroku, patrząc na zarys swoich twarzy w świetle latarki. Na każdej malują się zupełnie inne emocje.

Bunkier Brno nocleg

Ja jestem pod dużym wrażeniem. Co by było po całej nocy spędzonej w bunkrze?

Chciałabym się przekonać. Schodzimy ze wzgórza by ruszyć na zwiedzanie Brna…

 

Bunkier w Brnie dostępny jest w przystępnych cenach na Bookingu.

Bunkier 10-Z ( KLIK )

Bunkier Brno nocleg

Jestem ciekawa co myślicie o takim noclegu w Brnie. Wolicie klasyczny hotel czy coś dziwnego, ale wyjątkowego…

To jak, spalibyście 🙂 ?

Bunkier Brno noclegLeave a Reply