Uroczysko Kruczek i Staw Kmicic – Nasze miejscówki w Lasach Janowskich

Uroczysko Kruczek i Staw Kmicic – Nasze miejscówki w Lasach Janowskich

Dwie super miejscówki w Lasach Janowskich

Uwielbiamy nocować na dziko pod namiotem, ale trzeba pamiętać, że w Polsce oficjalnie można rozbijać się tylko w wyznaczonych miejscach. Trzeba też uważać na zakazy wjazdu do lasu. W ostatni weekend znaleźliśmy dwie świetne i do tego legalne miejscówki w Lasach Janowskich.

Chcemy się z Wami nimi podzielić!

 

Staw Kmicic w Lasach Janowskich

Pierwsze miejsce to okolice Stawu Kmicic. Zachwycamy się nim ze względu na to, że można tam spać 🙂 ! Na miejscu znajduje się wiata i miejsce na ognisko ( czasami nawet wysuszone drewno na opał ). Do tego możemy podjechać tu samochodem zupełnie legalnie . Na drodze trzeba jednak uważać – jest to droga szutrowa o różnym stopniu rozmiękczenia. My sprawdzaliśmy głębokość kałuż patykiem i dojechaliśmy 😉 Ale jeżeli nie jesteśmy pewni lepiej zostawić samochód na rozstaju asfaltowej drogi ( do przejścia będzie ok 150-200m ).

Można tu bez problemu przenocować w samochodzie lub w namiocie. I najważniejsze – posiedzieć wieczorem przy ognisku.

W tych okolicach las jest trochę rzadszy, znajdziemy tu za to dużo stawów i ścieżek rowerowych. Od wiaty do Stawu Kmicic dzieli nas tylko kilkadziesiąt metrów.

Wschód słońca z kubkiem kawy nad stawami – rewelacja!

Lasy Janowkie grzyby

Lasy Janowkie grzyby

Jak dojechać nad Staw Kmicic?

Poniżej współrzędne GPS i mapka

50.675621,22.186780

Lasy Janowkie grzyby

Uroczysko Kruczek

Kolejne miejsce to Uroczysko Kruczek. Możemy tu podjechać samochodem i zaparkować malowniczo w sosnowym lasku. Jeżeli chodzi o nocleg to nie jest to najlepsze miejsce – na miejscu znajduje się kapliczka. Można za to zatrzymać się w pobliżu na leśny piknik.

Uroczysko Kruczek jak brzmi tak wygląda. Okolica wygląda bardzo uroczo. Znajduje się na samym skraju lasów Janowskich w gęstym lesie nad rzeką Trzebensz.

Na samym początku trafimy na tablice drogi krzyżowej prowadzące do kapliczki Świętego Antoniego. Obok  znajduje się ambona- czasami odbywają się tu msze. Spod zielonej kapliczki wypływa woda ze źródełka, która według legendy posiada właściwości lecznicze. Lasy Janowskie kryją w sobie bogatą historię – w czasach powstania styczniowego w tym miejscu znajdował się punkt przerzutu ludności, żywności i amunicji, a czasie II wojny światowej miejsce zbiórek partyzantów stacjonujących w lasach.

Stąpając po ziemi Lasów Janowskich poczujemy też historię.

Uroczysko Kruczek

Uroczysko Kruczek to nie tylko kapliczka. Zaraz za nią znajduje się wyjście na szlak. Przez mostek mijamy rzekę, na której możemy podziwiać żeremie bobrów ( na zobaczenie bobra raczej nie ma co liczyć, za to w nocy można usłyszeć jak wskakują z impetem do wody! ).

Uroczysko Kruczek

Uroczysko Kruczek

Szlak rowerowy od Uroczyska Kruczek

My przeszliśmy szlakiem tylko kawałeczek, ale byłaby to świetna trasa na rower! Z tego miejsca można dojechać do najpiękniejszych punktów w Lasach Janowskich. Kilkanaście kilometrów dalej znajduje się Porytowe Wzgórze. Polecam szczególnie jesienią  – wzgórze pokrywa się dywanem wrzosów.

Uroczysko Kruczek

Poniżej mapka Uroczyska Kruczek

Uroczysko Kruczek , Staw Kmicic  – Lasy Janowskie są pełne niezwykłych miejsc do odkrycia!

Warto zobaczyć też koniki w Szklarni, wybrać się do Rezerwatu Imielty Ług i na wspomniane Porytowe Wzgórza.

A już niedługo w Lasach Janowskich pojawią się też żubry :)!

Póki co spotkaliśmy tylko osiołki2 thoughts on “Uroczysko Kruczek i Staw Kmicic – Nasze miejscówki w Lasach Janowskich”

Leave a Reply