Nocleg w lesie – Nasza miejscówka w Lasach Janowskich – Mapa

Nocleg w lesie – Nasza miejscówka w Lasach Janowskich – Mapa

Nocleg pod namiotem w Lasach Janowskich

Chcieliśmy podzielić się z Wami naszym ostatnim odkryciem –  super miejscówką na nocleg w lesie 🙂 !

Uwielbiamy wracać do Lasów Janowskich.  Byliśmy tu już tyle razy ( to zaledwie godzina drogi od Lublina ), a wciąż mamy mnóstwo miejsc do odkrycia. Uwielbiamy miejsca te bardziej znane jak Stawy Maliniec, rezerwat Imielty Ług czy Porytowe Wzgórza ( które były miejscem bitwy partyzanckiej ), aż po nie znane nikomu miejsca na mapie. Znajdziemy tu np. punkt „gdzie wilk Cygana pogryzł” 😀

Lasy Janowskie są dla nas cały czas zagadką i tajemnicą. Są tutaj miejsca, w które nie zapuszczają się nawet najbardziej zapaleni grzybiarze, można znaleźć poroże jelenia, a przy odrobinie szczęścia zobaczyć stado wilków ! Co wcale wbrew pozorom nie jest takie łatwe, bo wilk ucieka jak tylko wyczuje człowieka.

Same Lasy Janowskie są częścią dawnej Puszczy Solskiej – obszaru obejmującego łącznie aż 124 tys. ha i zaliczanego do najbardziej rozległych w Polsce. Jest tu mnóstwo miejsc nie tkniętych przez człowieka, a człowiek czuje się jakby trafił do prastarej puszczy!

W lasach Janowskich będą żubry!

A będzie jeszcze ciekawiej bo w 2021 roku w Lasach Janowskich ma zamieszkać dzikie stado żubrów! Na początku ma liczyć 8-10 osobników, docelowo będzie 30-40 żubrów.

To jakaś magia! Kolejny powód by zaszyć się w lesie na kilka dni.

lasy Janowskie

Nocleg w lesie

Nocleg w lesie to oczywiście najlepsza opcja na podpatrywanie natury i powrót do korzeni.

W Lasach Janowskich można znaleźć mnóstwo podobnych miejscówek, dzisiaj podzielimy się jedną z nich 🙂

Nocleg w lesie Lasy Janowskie

Miejsce wyjścia – Pikule

Do samego lasu nie wjedziemy samochodem. Kierujemy się na Pikule i parkujemy pod Zajazdem „Przy Kominku”.

Jest to chyba najbardziej znany zajazd w okolicy (  dużo tirów – czyt. dobre jedzenie ). Specjalizuje się w daniach z rusztu. Z drogi jest słabo widoczny zza ściany drzew – najlepiej wpisać nazwę w nawigację.

Janów Lubelski Pikule

Dalej do przejścia mamy ok 2 km ( to mniej więcej pół godziny, w towarzystwie mopsa trochę dłużej… 😉  ).

Idziemy cały czas prosto – ścieżką rowerową wzdłuż szkółki leśnej. Potem po prawej stronie zauważymy tabliczkę edukacyjną  o wilkach. To znak że zaraz należy odbić w lewo w kierunku rzeki 🙂 .

Odbijamy trochę w las i tak naprawdę już jesteśmy na miejscu. My akurat wybraliśmy miejsce na górce z pięknym widokiem rzekę, ale takich podobnych miejsc może być mnóstwo.

Nie szliśmy długo wzdłuż rzeki – być może dalej znajdziecie jeszcze lepsze miejsca na nocleg w lesie 🙂

nocleg w lesie Lasy Janowskie

Podrzucam mapę i współrzędne GPS na nocleg w lesie.

Zasięg GPS ciężko łapie w lesie, więc lokalizacja może nie być super dokładna. Miejmy na uwadze margines  +/- 10 metrów.

50°40’28.8″N 22°21’23.6″E

Idealne miejsce na nocleg w lesie

Plusem tej miejscówki na nocleg w lesie jest genialny widok, cisza spokój i rewelacyjne miejsce na rozwieszenie hamaka. Zawsze z zachwytem obserwowałam zdjęcia z Kanady czy Alaski. Hamak rozwieszony nad jakaś rzeką – bajka!

Może Lasy Janowskie to nie Kanada, ale miejsce idealnie wpisuje się w ten klimat. Chodzi o to żeby przybliżać swoje marzenia. Do Kanady mam nadzieję kiedyś pojedziemy, ale przygodę można też przeżyć już o krok od domu 🙂 !

Nocleg w lesie Lasy Janowskie

Nocleg w lesie Lasy Janowskie

Nocleg w lesie Lasy Janowskie

Czy można nocować w lesie?

Oczywiście w Polsce nocowanie na dziko jest nielegalne… Teoretycznie. Osobiście uważam, że jeżeli zachowujemy zdrowy rozsądek, szanujemy przyrodę, uważnie obchodzimy się z ogniem i oczywiście zostawiamy po sobie idealny porządek, wszystko jest dla ludzi.

W krajach Skandynawskich czy w Szkocji możemy nocować na dziko gdzie tylko chcemy (zachowując odstęp ok. 100 metrów od zabudowań ) i nie stanowi to żadnej ujmy dla przyrody. Wręcz przeciwnie –  bardziej doceniamy to co mamy i korzystamy z tego co daje nam natura. W Norwegii ludzie sami nas zaczepiali i pytali się czy wiemy, że można nocować na dziko pod namiotem. Byli bardzo dumni ze swojej przyrody i chcieli się nią dzielić! Ja też jestem mega zakochana w polskiej przyrodzie, dlatego od last nocujemy w lesie pod namiotem. Szczególnie  w lasach Janowskich 🙂

Z noclegów na dziko  korzystają też przecież harcerze, grupy survivalowe i bushcraftowe.

Korzystajmy śmiało, tylko oczywiście z głową 🙂

Nocleg w lesie Lasy Janowskie

Nocleg w lesie Lasy Janowskie

A jak jest z rozpalaniem ogniska?

Tak samo jak z noclegami, ale ten zakaz trzeba restrykcyjniej przestrzegać.  W czasie suszy i podczas zagrożenia pożarowego z reguły w ogóle nie nocujemy w lesie. Ogólnie lato nie jest naszą ulubioną porą na wypady ( szczególnie dla mopsa ) . Najlepszy czas na nocleg w lesie zaczyna się właśnie teraz! Wiosna i jesień to raj dla miłośników noclegów pod namiotem ( grzybiarze – dla Was także czas start! 😀 ).

Ognisko rozpalamy też rozsądnie. Są różne rodzaje ognisk , dobieramy je w zależności od pogody ( np. ognisko w pniu, nodia, dakota ). Miejsce nad rzeką miało duży plus – ziemia w tym miejscu była bardzo wilgotna. Rozpaliliśmy bardzo małe ognisko w dołku z wilgotną ziemią, a przed pójściem spać bardzo dokładnie zagasiliśmy wodą z rzeki i zasypaliśmy resztką ziemi.

Nocleg w lesie Lasy Janowskie

Nocleg w lesie Lasy Janowskie

Las w pigułce

Uważam też, że taki styl życia jest dla nas najzdrowszy. Nie ma też co się przesadnie bać kleszczy, wilków czy nocy w lesie. Nie wyobrażam sobie żebym nie mogła chodzić do lasu w obawie przed wszystkimi zagrożeniami. Przed kleszczami zabezpieczamy się Muggą, Toudi – Foresto , plus tabletki Bravecto. Nocleg w lesie mimo, że „nielegalny” daje nam na pewno więcej niż wyjście na miasto, kolejny koncert czy wydarzenie.

Od kilku lat nie oglądamy  telewizji. Tzn. mamy w domu monitor i raz na jakiś czas włączymy po raz kolejny  „Przyjaciół” lub dobry film na projektorze, ale najlepsze to to co oglądamy na żywo – szczególnie w lesie :)!

Za to w ogień i zieleń drzew mogę patrzeć się godzinami. Tu nie ma przerwy na reklamy 😀

Najlepsze weekendy to właśnie te spędzone w lesie. Tu wszystko dzieje się samo, naturalnie.

Las – „zielona tabletka” na wszystko.

Nocleg w lesie Lasy Janowskie

Nocleg w lesie Lasy Janowskie

 

Nocleg w lesie Lasy Janowskie

Nocleg w lesie Lasy Janowskie

Nie lubisz nocować w lesie pod namiotem?

Nic nie szkodzi! Jeżeli lubisz chodzić po lesie , ale zamiast noclegu  pod namiotem wolisz przytulną agroturystykę, bardzo polecam „Doboszówkę” – również w samym sercu Lasów Janowskich 🙂 !

 

Podrzucam wpis z naszego jesiennego pobytu 🙂

http://love-krowe.pl/2019/01/14/doboszowka-lasy-janowskie-love-krowe/

I jak Wam się podobał taki wpis?

Chcielibyście więcej podobnych z dokładną lokalizacją miejscówek na nocleg np. w lesie?

Dajcie znać 🙂 !

AHOJ!

Nocleg w lesie Lasy JanowskieLeave a Reply