Nocleg pod tarpem – 5 sposobów na zastosowanie zwykłej-niezwykłej płachty

Nocleg pod tarpem – 5 sposobów na zastosowanie zwykłej-niezwykłej płachty

Nocleg pod tarpem

Wyobraźcie sobie, że wędrujcie po lesie, idziecie cały dzień z plecakiem lub po prostu macie ograniczoną pojemność bagażu podręcznego w samolocie. A nocleg ( chociażby na dziko!)  jednak by się przydał.

W takich sytuacjach przychodzi nam z pomocą tarp – czyli płachta biwakowa. Okazuje się, że nie jest to po prostu zwykła płachta….

Wydawać by się mogło, że to zwykły kawałek materiału – nic szczególnego! Gdy Arek przyniósł kiedyś do domu z podekscytowaniem moro zawiniątko, byłam trochę sceptycznie nastawiona. Płachta ( trap – jak zwał tak zwał)  z jakimiś dziurami – czym się zachwycać i za tu jeszcze płacić?
Szybko się jednak przekonałam. Mąż zabrał mnie na randkę do lasu. Zabraliśmy lekkie plecaki, w nich tarpa i wino w bukłaku.
Tarp okazał się hitem – na wyjazdach nie ruszamy się teraz  bez niezawodnego tarpa. A awaryjny nocleg to nie jedyne jego zastosowanie.

trap_nocleg

Jak spać po tarpem?

Najważniejszą zaletą tarpa jest jego waga. Do rozstawienia awaryjnego noclegu z tarpa nie potrzebujemy ciężkiego stelażu. Sam tarp waży tyle co zwykła płachta ( nasz firmy DD Hammock Tarp ok. 1kg  ), zajmuje bardzo mało miejsca i każdy bez problemu upchnie go w plecaku ( a może i damskiej torebce? )
Jego rozstawienie zależy od naszej pomysłowości 😀
Nasz prostokątny tarp ma 19 punktów montażowych. Do jego rozstawienia możemy użyć śledzi, sznurka, a za główny stelaż tarpa może posłużyć nam zwykły kij z lasu lub… statyw do aparatu.
trap_nocleg
Oczywiście taki nocleg sprawdza się najlepiej w cieplejszym klimacie – ale z ciepłymi śpiworami i dobrą izolacją od ziemi damy radę spać pod tarpem nawet przy kilku stopniach powyżej zera ( na zdjęciach wypad do lasu w marcu ).
Tarp wykonany jest poliestru 190T zaimpregnowanego warstwą PU zapewnia wodoodporność na poziomie 3000mm. Ochroni nas przed deszczem , wiatrem, wilgocią, da poczucie bezpieczeństwa i osłoni przed spojrzeniami z mroku … 😉 , ale nie  przed najmniejszymi mieszkańcami lasu.
Jeżeli więc nie chcemy, żeby po naszej twarzy przeszło pół lasu wypsikajmy się Muggą ( to naszym zdaniem najlepiej spisuje się na kleszcze i komary ) lub rozwieśmy tarpa nad hamakiem.
Chociaż my spaliśmy w jakichś jagodach i było ok 😀
nocleg_pod_tarpem trap_nocleg

Nocleg w hamaku pod tarpem

Jeżeli chcemy poczuć się bardziej komfortowo możemy rozwiesić hamak, a nad nim tarpa. Nawet gdy dzień jest upalny, nad ranem zbiera się rosa, więc moim zdaniem tarp jest niezbędny przy nocowaniu pod chmurką.
Wersja lux to dodatkowa moskitiera nad hamakiem, ale jeszcze takiej nie posiadamy 😀
Podobno  Mugga, spiralka na komary + dobre wino działają cuda. Przy tym noclegu się sprawdziło 😉 !
nocleg_pod_tarpem
nocleg_pod_tarpem

Tarp jako ochrona przed deszczem i śniegiem

W zimie co prawda nie spaliśmy pod tarpem, ale za to rozwieszaliśmy go jako dodatkowe zadaszenie podczas zimowego biwaku. Przy dużych opadach deszczu i śniegu służył nam jako dodatkowy „namiot” kuchenny.
Bo jak tu przygotować rozgrzewającą herbatę gdy leje się z nieba?
nocleg_pod_tarpem nocleg_pod_tarpem nocleg_pod_tarpem

Na spływy kajakowe też zawsze bierzmy tarpa.

Jak nie ochroni przed nagłą burzą to przed palący słońcem. Nie było spływu, żeby się nie przydał.
Gdy nie ma drzew do rozstawienia trapa używamy wtedy po prostu  …wiosła i kotwicy  🙂

nocleg_pod_tarpemnocleg_pod_tarpemnocleg_pod_tarpem

Nocleg w samochodzie

Gdy nocujemy w samochodzie też zawsze mamy tarpa w schowku. Przydaje się w tedy gdy po prostu chcemy pospać dłużej, chroni słońcem i spojrzeniami. I tak – łatwiej jest ukryć samochód gdy np. nocujemy na dziko … 😀

 

Maskowanie to też jedna z głównych zalet nocowanie pod tarpem

U nas w Polsce oficjalnie nie można nocować nigdzie na dziko. Teoretycznie. Nam jeszcze nikt nigdy nie zwrócił uwagi, a tarp ma dodatkowo wspaniałą funkcję  – maskowanie 🙂 !

Do tego na naszą korzyść działa fakt, że tarp nie wygląda jak tradycyjny namiot. Zawsze możemy powiedzieć, że przecież to tylko zwykła płachta – chwilowo chronimy się przed deszczem/słońcem i przecież nie nocowalibyśmy pod takim „czymś” …  😉

Jak Wam się podoba takie nocowanie pod tarpem :)?

Spalibyście, a może używacie i macie inne super pomysły jak go zastosować 🙂 ?

 

Nasz tarp jest firmy DD Hammock.

nocleg_pod_tarpemLeave a Reply