Marokańskie Riady – Noclegi w Marrakeszu

Marokańskie Riady – Noclegi w Marrakeszu

Słyszeliście o Riadach w Marrakeszu?

To miejsca na nocleg, w których możecie poczuć się jak w baśni tysiąca i jednej nocy!

Przenieśmy się na chwilę do Maroka i zobaczcie jak wyglądają noclegi w Marrakeszu.

Objuczeni plecakami przedzieramy się przez zatłoczone uliczki medyny w Marrakeszu. Taksówką z lotniska podjeżdżamy tylko do bramy starego miasta, za murami ruch samochodowy jest zabroniony – co nie znaczy, że jest spokojnie. Co chwilę mijają nas rozpędzone skutery i pełniące ich funkcję obładowane osiołki. Każdy nawołuje, namawia na nocleg, „pomoc” w odnalezieniu Riadu lub próbuje wcisnąć jakaś lampę. Jest ponad 40 stopni. Z GPSem kluczymy przez labirynt ciasnych uliczek i wreszcie trafiamy pod drzwi naszego Riadu. Pukamy do drzwi, które wyglądają jak wrota do jednej z baśni. Zasuwa powoli otwiera się, wchodzimy do ogarniętego półmrokiem holu i otacza nas cudowny chłód.

Trafiając do Riadu czujemy się jakbyśmy odnaleźli oazę na pustyni.

Czym są Riady?

Riady to typ marokańskiego domu. Samo słowo „riad” oznacza po prostu „ogród”. I chociaż nie każdy Riad posiada własny ogród z prawdziwego zdarzenia, to przeważnie obfituje w kwiaty doniczkowe i panuje w nim zbawienny chłód. Dlatego trafiając do Riadu czujemy się jakbyśmy znaleźli się w tajemniczym ogrodzie. Oazy pośrodku pustyni.

Riady w Marrakeszu to stare marokańskie domy, które zostały przekształcone na rodzinne pensjonaty.

Riady cechuje charakterystyczny typ budownictwa. Serce każdego Riadu stanowi patio. W zależności od zamożności danego Riadu może być nim dziedziniec z roślinami doniczkowymi, mały ogród, fontanna, a nawet basen!

Riad składa się z kilku pięter, na każdym z nich dostępne jest kilka pokoi z łazienkami. Okna wychodzą do wewnątrz, czyli są skierowane na dziedziniec. Dzięki temu w pokojach panuje delikatny chłód, ale też lekki półmrok. W zależności od tego, na którym piętrze mieszamy, z pokoju wychodzimy na krużganek zwieńczony ozdobną balustradą, a mieszkając na parterze bezpośrednio na dziedziniec.

Oglądaliście „W stronę Marrakaszu” z Kate Winslet? Przed podróżą dobrze jest obejrzeć ten film, żeby wczuć się w klimat miasta. Gówna bohaterka w Marrakeszu mieszkała właśnie w Riadzie.

Głównym celem budownictwa Raidów jest chód. I cisza!

Riady są zbawieniem, po jakby nie patrzeć męczącym zwiedzaniu Marrakeszu. Na ulicach panuje zgiełk, huk, a temperatury nierzadko sięgają 40-50 stopni. W centrum medyny gorące powietrze często aż stoi, a gdy do tego wieje gorący wiatr znad Sahary czujemy się jakbyśmy siedzieli w upale przed włączoną farelką 😀

Wyobraźcie sobie teraz, że po takim dniu trafiacie do chodnego Riadu… To wręcz ukojenie. Ściany Riadu są jak tarcza dla wszechogarniającego ciepła i zgiełku. W Riadzie czujemy się wręcz odcięci od wszelkich bodźców.

Raidy są zbudowane tak, że słup powietrza wyciąga ciepło ku górze. Gdy jest nieznośnie gorąco poproście o pokój na samym dole. Tam z reguły jest najprzyjemniej. Im wyżej mieszkamy w Raidzie tym cieplej!

Dach Riadów

Na samej górze Riadu przeważnie znajduje się tras z widokiem an miasto. Na naszym znajdowało się kilka leżaków i „szklarenka”, w której podawane były śniadania. Wieczorem przyjemnie jest posiedzieć na dachu, wsłuchując się w oddalony gwar miasta i nawoływania muezina.

Marokański styl Riadów

Riady to piękne miejsca noclegowe urządzone typowo w marokańskim stylu . Przeważnie królują w nich  mozaiki, bogate zdobienia, ciężkie meble i miedziane zlewy. Z racji tego, że okna przeważnie wychodzą na dziedziniec, pokoje mogą być trochę ciemnawe. To też ukojenie dla oczu po całym dniu na palącym słońcu.

Ceny noclegów w Riadzie

Oczywiście wystrój  i inne udogodnienia jak np. basen czy ogród,  zależą od zamożności danego Riadu. Ceny tych najpiękniejszych, typowo instagramowych,  oscylują wokół 60-120 euro. Są też dużo tańsze opcje. My staraliśmy się znaleźć złoty środek. Spać w typowo marokańskim Riadzie, w samym sercu medyny Marrakeszu, ale nie wydając milionów monet.

Nasz Riad może nie miał stylowego basenu, ale za to typowo marokański klimat! Piękne witraże, olbrzymie wrota do pokoju, roślinne patio i taras na dachu. Czuliśmy jak baśni tysiąca i jednej nocy!

Za nocleg w naszym Riadzie zapłaciliśmy 30 euro, za dwie osoby ze śniadaniem.

Nocleg znaleźliśmy na Bookingu ( na stronie kosztował 35 euro ). Jeżeli zarezerwujemy nocleg bezpośrednio u gospodarza, cena będzie niższa niż za pośrednictwem tej strony.

Riad znajduje się może 5 minut na piechotę od głównego placu w Marrakeszu. Mieszkaliśmy w samym sercu miasta,wychodząc prawie od razu na główny targ. Uważam, że cena jak na lokalizację jest super!

Tak Riad miał parę niedociągnięć, ale dla nas były raczej zabawne. W niektórych miejscach podłoga była tak krzywa, że butelki wody się przewracały, czasami brakowało ciepłej wody  ale klimat był niesamowity. Kwestia tego czy zależy nam bardziej  na luksusach czy na klimacie danego miejsca. Dla nas na plus 🙂

Podczas pobytu w Maroku wracaliśmy trzy razy do Marrakeszu i do tego samego Riadu. Za każdym razem dostawaliśmy inny pokój. W tym na samym dole jest zdecydowanie najchłodniej i znajdują się najpiękniejsze mozaiki na ścianach 🙂

Riad ze zdjęć znajdziecie tutaj:

Riad Essaoussan

Śniadanie w Riadzie

Nocleg w Riadzie bardzo często uwzględnia też śniadanie. W naszym Riadzie podawano je na trasie na dachu ( ach te poduchy! ). Śniadania w Maroku nie są jakieś powalające, ale bardzo miło napić się kawy w spokojnym miejscu, zanim znowu wpadniemy w gwar miasta. W naszym Riadzie śniadanie składało się z bułki, kukurydzianego placka, masła ( albo raczej margaryny ), odrobiny dżemu, kawy, mleka i herbaty podawanej w tradycyjnym dzbanuszku. Śniadanie raczej takie, żeby zabić pierwszy głód 😉 Ale  jak podają je w takim miejscu, nawet zwykła bułka już smakuje inaczej 😀

Jak trafić do Riadu?

Mimo, że znamy adres, bez GPSa bardzo ciężko jest rafić do Riadów. Większość z nim znajduje się w sercu Marrakeszu, ukryta w labiryncie mikrouliczek, których nie ma nawet na mapie. Dlatego zaraz po przyjeździe do Maroka dobrze jest kupić internet. My kupiliśmy kartę od razu na lotniku. Za 10GB zapłaciłam ok. 40zł. Bez tego ani rusz!  Idąc z plecakami co chwilę będziemy zaczepiani przez chętnych by „pomóc” znaleźć nam drogę do Riadu. Bez internetu, zagubieni w uliczkach w końcu możemy się złamać i skorzystać z ich pomocy. Trzeba na nich uważać! Po takiej usłudze życzą sobie kwotę, z reguły przewyższającą koszt zakupu internetu na lotnisku.

W Riadzie można kupić super wycieczki

Jeżeli szukacie wycieczek z Marrakeszu np. na pustynię, dobrze zapytać o nie swojego gospodarza. W naszym Riadzie kupiliśmy wycieczkę na pustynię w bardzo dobrej cenie ( zapłaciliśmy nawet taniej niż inni ludzie, którzy jechali z nami busem ).

O wycieczce na pustynię już niedługo, bo była to niesamowita przygoda :)!

A jak Wam się podoba nocleg w marokańskim Riadzie ?  🙂1 thought on “Marokańskie Riady – Noclegi w Marrakeszu”

Leave a Reply