Sv Jure – Najpiękniejsza droga widokowa w Chorwacji

Sv Jure – Najpiękniejsza droga widokowa w Chorwacji
Parki Nardowe Chorwacji to nie tylko Plitvickie i Krka. Koniecznie zajedżcie nasycić się górami w PN  Biokovo.
Dosłownie parę kilometrów za Makarską rozciągając się jedne z najpiękniejszych widoków na Bałkanach. A wszystko z perspektywy 1762m n.p.m.
Na szczycie Sv Jure porywający wiatr trochę ochłodzi nasze rozpalone chorwackim słońcem ciała i z rześkim powietrzem w płucach będziemy rozkoszować się widokami. Morze morzem, ale najpięknisze jest w towarzystwie gór. Z dorgi rozciaga się widok na całą Riwierę Makarską, którą zdecydowanie wolę oglądać z tej perspektywy. 
Szczyt Sv Jure można zdobyć pieszo, rowerem (tak byli tacy śmiałkowie!), lub jak większkość pokonać zawiłe serpenytyny samochodem. Najwygodniejszy, ale jakże malowniczy sposób!

Droga zaczyna się spokojnie w sosnowym lasku ( po którym widac ślady po ostatnich pożarach ), by wić się łagodnie, a potem coraz bardziej stromiej i zawilej przez 20 kilometrów.
Po około godzince będziemy na samej górze. Godzinie, a może i dłużej – zarezerwuejmy czas na punkty widokowe,  przepuszczanie samochodów na jednokierunkowych serpentynach  ( co nie zawsze jest łatwe ), wizytę u osiołka przy regionalnym barze, a także tamujące drogę latajace luzem konie, które tylko czekają aż uchylisz szybę by włożyć do środka swój ciekawski nos. Czasami wyproszenie takiego delikwenta zajmuje trochę czasu 🙂
Na szczycie czeka nas mała kapliczka, budka gdzie możemy kupić pamiatkową naklejkę i TEN widok…
Zdecydowanie warto 🙂

 

Informacje praktyczne:

długość – 20km
czas: ok 1h w jedną stronę
wjazd płatny – 25zł od osoby
Droga bardzo kręta i stroma – przyczepę zosatwiliśmy pod sklepem w Makarskiej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tak się kończy psia brawura 😉

 Leave a Reply