Chorwacja z psem: Wyspa Pag

Chorwacja z psem: Wyspa Pag
Jeżeli lubicie mieć kawałek nieba tylko dla siebie, lub jak wolicie siebie i psiego towarzysza, ruszajcie na Pag :)!
( Pug na Pag?  To musi się udać 😀 )
Długo szukałam, bałam się tłumów i typowo turystycznych miejsc, aż wreszcie znalazłam. Jest – ten mały raj na ziemi.

Zdania na temat Wyspy Pag są podzielone. Jedni się zakochają, inni porządnie wynudzą. Jeżeli lubicie imprezować do rana, przebierać w restauracjach i buszować w sklepach z pamiątkami, uciekajacie czym prędzej 😉 !  Ta wyspa jest zupełnie inna!
Skrawek księżyca z dala od zatłoczonej riwiery. Będzie to raj daj dla łowców widoków, wieczorów tylko we dwoje, pływania na desce, a także…. nudystów 🙂 

Przejeżdżajać przez Paski Most wiedziałam już, że to był dobry wybór. Warto zatrzymać się tu na parę chwil, zrobić kilka kroków w stronę malowniczej kapliczki, romarzyć się i zostawić cały świat za sobą.
Morze mieniło się odcieniami turkusu, słony wiatr mierzwił włosy i co niektóym sierść, a za spokojną taflą wody przebłyskiwały szczyty gór.

W porówniaiu z wybrzeżem krajobraz zmienił się diametralnie. Gdzieś w dali zostawiliśmy drzewa, a wraz z nimi cień i cykady.
Przygotujcie się więc na dużo słońca. Będzie gorąco, żar jak na pustyni, ale od czego są parasole i  woda, z której wprost nie chce się wychodzić 🙂

Paski Most
Chwila przy Paskim Moście

Camping Sv Duh

To miał być przystanek na jedną noc. Czas na umycie się, napełniene zbiorników wody, by ruszyć dalej w poszukiwaniu dzikich plaż.
Jednak nie trafiliśmy na zwykłe pole namiotowe…. W recepcji pachnie rumem jak w Piratach z Karaibów, a zarośnięty właściciel tylko na chwilę odrywa się od gitary by rzucić od niechcenia – rozbijacie się gdzie chcecie.

Warunki mamy jak na dziko, tylko z dostępem do wody, a wentyletorem w przyczepie nie pogardzimy… 😉
Dzikość udzieliła się co niektórym…. – na końcu campingu towarzyszło nam kilka kamperów, w tym część okupowana przez nudystów 😉 Nadzy surferzy nas nie odstraszyli – oczywiście zostajemy !:D

A inne widoki? Jedne z piękniejszych jakie można sobie wymarzyć zaraz po przebudzeniu .
Do morza mamy przysłowiowy rzut klapkiem ( potwierdzone sandałem! ), powiew wiatru nieśmiało rozwiewa zasłonki w przyczpie, łapiemy kajak, deskę i różowego flaminga i wszyscy bez wyjątku zanurzamy się w tej bajce.

 

Dojazd na camping. Jeszcze tego nie widać – ale uwaga! Będzie stromo!
Ludzie, zostajemy!

 

Zatoczka, grill, szałas i dobre wino – świętujemy urodziny
Plaża przy campingu

 

Z czego słynie Wyspa Pag?
Przede wszystkim z widoków jak z księżca <3
Z paskich owiec, które latają po całej wyspie pomiedzy kamiennymi murkami. Na pewno przy porannej kawie usłyszycie ich ciche pobekiwanie. To z ich mleka produkuje się miejscowy specjał  – słodko -pikantny paski ser. Najlepszy z ajvarem! Można go kupić przy drodze lub w regionalnym sklepie w Kolanie ( zaszalejcie i dokupcie do niego jeszcze  regionalne wino 🙂 ).
Potężny kawał sera straczył nam na cztery dni, a wino, do wieczora sie nie uchowało….
Do tego dochodzą jeszcze koronki i sól, ale dla mnie i tak najważniejsze są widoki.Jeżeli jesteście spragnieni nowych miejsc koniecznie zajrzyjcie na sam koniec wsypy. Zaraz za miejscowością Metajna rozciąga się  Rucica Beach. Samochodem dojedziemy prawie pod samą plażę, a na kolejne, już zupełnie dzikie, dostaniemy się tylko pieszo lub kajakiem.

Paski ser
Rucica Beach
Parking za Metajną przy Rucica Beach

 

Dojazd do Metajny

 

Informacje praktyczne
Camping Sv Duh 
strona campingu – KLIK )
Nr najlepszej miejscówki –  128 🙂
– Cena (koniec czerwca ) za 2 os, przyczepę, samochód + prąd  zapłaciliśmy 20 euro ( pieseł gratis 🙂 )
– Psy mile widziane  – po campingu biegają też psy właściela, który jest bardzo przyjaźnie nastawiony do czworonogów. Nie ma obowiązku trzymania psa na smyczy, co dużo ułatwia szczególnie przy upałach. Piesek może sam wybrać czy pływać w wodzie czy poszukać cienia. Toudi zachwycony latał gdzie mopsia dusza zapragnie 😀
– Plaża –  drobne kamyczki, można poradzić sobie bez specjalnych butów. Szczególnie wygodne na końcu campingu,
– Plus za łagodne wejście do wody  – zatwierdzone machaniem ogona przez Toudiego.
– Sanitariaty oczywiście są, do tego mały barek z piwem.
– Na mniejsze zakupy jeździliśmy do Kolanu ( 5-6km od campingu ), a większe do Novalji ( to tu można upolować wielkiego flaminga 😀 )
Tyle do szczęscia wystarczy.
– Na wyspę dostaniemy się mostem, nie trzeba korzystać z drogich promów.
– Uwaga! Na camping prowadzi Bardzo ( naprawdę Bardzo ) stromy zjazd. Przy wyjeździe z większymi przyczepami lepiej wiślijcie kogoś na zwiady 
– w okolicach campingu można rozbijać się na dziko ( nie wiem czy legalnie, ale jest mnóstwo super miejsc ), przy tym upale nas jednak przekonała pitna woda i wentylator 😀
Pierwsza noc na campingu – wybraliśmy miejsce  nr 28

 

 

Miejsce nr 28
Plaża na początku campingu

I nasze ulubione miejsce – 128 🙂

 

To jak ruszacie na Pag :)?

 Leave a Reply