ROVANIEMI – Jak wygląda Wioska Świętego Mikołaja

ROVANIEMI – Jak wygląda Wioska Świętego Mikołaja

Chyba każdy od dziecka marzy o tym żeby poznać tego Prawdziwego Świętego Mikołaja. Przenieść się do miejsca znanego z bajek, gdzie wiecznie trwa najpiękniejszy czas w roku – Święta! Zobaczyć na własne oczy tę tajemniczą krainę zwaną Laponią, sprawdzić co robi ten czerwony Pan przez większość roku, gdzie docierają listy z całego świata i pogłaskać Rudolfa 🙂 

Uważajcie czego sobie życzycie bo to może się spełnić :)!
W tamtym roku Mikołaj (oczywiście przebieraniec) zapytał mnie o moje życzenie wakacyjne – wyjawiłam mu, że marzy mi się wizyta u prawdziwego Świętego Mikołaja ( mam nadzieję, że nie poczuł się urażony…). Nie wiem na ile to zasługa sił z Laponii, a na ile mojego męża, który delikatnie podsłuchiwał – ale stało się. Podróż poślubną spędziliśmy z kołem podbiegunowym 🙂

1 – Magia Świąt

Do Wioski Świętego Mikołaja dojechaliśmy równo o 12 w nocy. Moim zdaniem środek nocy to najlepsza pora na przyjazd. W dzień ominęłaby nas magia Świąt, a tak trafiliśmy do pięknie oświetlonej bajki. Choinki, migocząca wioska, pod domkiem stoją czerwone ciężarówki gotowe do rozwożenia prezentów 🙂
I jak tu zasnąć wiedząc, że jutro spotka się tego prawdziwego Mikołaja :D?

Jeżeli macie taką możliwość koniecznie zostańcie na noc 🙂
Miejsce dla przyczepy lub kampera jest zupełnie bezpłatne. Mamy też możliwość wynajęcia klimatycznych świątecznych domków – oczywiście z własną choinką!

Świąteczne domki do wynajęcia
Miejsce na przyczepę

2 – Święty Mikołaj

To właśnie tutaj Święty Mikołaj urzęduje przez cały rok.
Uwaga! – w Święta oczywiście go tutaj nie znajdziecie, jest zajęty rozwożeniem prezentów.
Po krótkiej rozmowie skąd jesteśmy i jakie są nasze marzenia przychodzi czas na zdjęcie. Uprawnienia do ich robienia mają tylko elfy – za taką przyjemność zapłacimy 20 euro, ale być za kołem podbiegunowym i wrócić bez zdjęcia ze Świętym Mikołajem? Nie ma mowy 🙂
Aż się prosi żeby do postawienia na kominku.

3 – Poczta Świętego Mikołaja

Trafimy też do centrum dowodzenia listów z całego świata.
Możemy wysłać kartkę świąteczną, która zostanie dostarczona równo w Święta.

4 – Prezenty

Sam spacer po wiosce jest wielką atrakcją. Tracimy trochę poczucie czasu i przedzierając się przez skarpety wypełnione prezentami, ciężko nam uwierzyć, że to środek wakacji!
Przytulne norweskie swetry, wyroby z rogów renifera, bombki, świąteczne skarpety, a po kątach ludzie ze skupieniem piszący kartki do bliskich. Szybko udziela nam się panujący świąteczny nastrój.
 
5 – Renifery
 
To moja ulubiona atrakcja 😀

Spotkanie z tymi zwierzami jest niesamowicie przyjemne. Przyjemne również w dotyku, bo są po prostu stworzone do głaskania. Zamiast kopyt mają owłosione paluchy, a rogi jakby obleczone pluszem.
Na wejściu dostajemy gałązkę, która ma skusić renifera i zajęty obgryzaniem listków daje się przytulać do woli.

6 – Przekroczenie linii koła podbiegunowego

Przez wioskę przebiega charakterystyczna linia 66° 32′ 35” . Niby zwykła linia, a robi wrażenie  – teraz  już oficjalnie znajdujemy się za kołem podbiegunowym !
Ruszamy jeszcze dalej na północ :)!

7 – Renifery od… kuchni

Może to niesmaczne połączenie, ale nie da się ukryć, że jest to tradycyjne danie i przysmak Laponii. Do wyboru mamy między innymi Reindoga .

Informacje praktyczne:

Wioska mieści się parę kilometrów za miastem. Samo wejście do Wioski Świętego Mikołaja, świąteczna wystawa, jak również zaparkowanie samochodu/przyczepy/kampera jest bezpłatne.

Płacimy tylko za dodatkowe atrakcje:

Wywołane zdjęcie z Mikołajem – 20 Euro,
Zagroda reniferów – 5 Euro,
Reindog i Reinburger -ok. 5 Euro.

W zimie możliwy jest przejazd skuterami i saniami zaprzężonymi w husky.

Zdecydowanie warto 🙂

P. S.

Za kołem podbiegunowym wcale nie było tak zimno – po prostu uparłam się na ten świąteczny sweter 😀92 thoughts on “ROVANIEMI – Jak wygląda Wioska Świętego Mikołaja”

Leave a Reply